A a

LIST OTWARTY DO RODZICÓW
Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży

Szanowni Państwo!

W bieżącym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, który ma rozwijać zainteresowania czytelnicze uczniów.

Umiejętność czytania ze zrozumieniem warunkuje aktywny udział w życiu społecznym oraz determinuje sposób radzenia sobie ze zmianami na rynku pracy. Wzmocnienie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży jest więc inwestycją w ich kompetencje społeczne.

Musimy pamiętać, że potrzeba kontaktów z książką nie rodzi się u dziecka sama, rolą i przywilejem rodziny jest mu ją przekazać.

Jeśli zależy nam, by dziecko lubiło czytać, powinniśmy sami codziennie czytać mu bajki, baśnie, opowiadania czy wiersze. Jeśli sami dużo czytamy i dziecko często widzi nas z książką w ręce, jest duża szansa, że samo też pokocha literaturę. A to z pewnością zaprocentuje w jego późniejszym życiu.

Po co nam czytanie?  Bez umiejętności czytania nie jest możliwe funkcjonowanie we współczesnym świecie. Dzięki niemu dziecko zdobywa i uzupełnia wiadomości. Czytanie i  pisanie należą do podstawowych warunków koniecznych do bycia aktywnym członkiem społeczeństwa. Są one także umiejętnościami nieodzownymi do korzystania z nowych systemów komunikacyjnych.

                                  

Zalety  książki:

  1. Książka pomaga nam rozwijać język i słownictwo. Uczy nas wyrażać myśli i rozumieć innych.
  2. Książka rozwija myślenie. Dostarcza nam pojęć myślowych i nowych idei, rozszerza naszą świadomość i nasz świat.
  3. Książka pobudza fantazję, uczy budować obrazy w wyobraźni.
  4. Książka ćwiczy pamięć.
  5. Książka kształtuje myślenie analityczne, tak potrzebne do rozwiązywania problemów.
  6. Książka dostarcza nam wiedzy o innych krajach i kulturach, o przyrodzie, technice, historii, o tym wszystkim, o czym chcielibyśmy dowiedzieć się czegoś więcej.
  7. Książka rozwija nasze uczucia i zdolność do empatii. Wyrabia w nas  umiejętność wczucia się w czyjąś sytuację. Pomaga nam zrozumieć innych.
  8. Książka dodaje sił i zapału. Dostarcza nam rozrywki i emocji. Może rozśmieszyć lub zasmucić. Może pocieszyć i wskazać nowe możliwości.
  9. Książka może stawiać pytania, które angażują i pobudzają do dalszych przemyśleń.
  10. Książka uczy nas etyki. Skłania do namysłu nad tym, co słuszne, a co nie, co dobre, a co złe.
  11. Książka pomaga nam zrozumieć siebie. Odkryć, że są inni, którzy myślą jak my, że mamy prawo do wyrażania swoich odczuć i reakcji. Książka wzmacnia nasze poczucie własnej wartości.
  12. Książka jest towarzyszem samotności.

Pamiętajcie, czytanie to także świetna zabawa! Jak pisała Wisława Szymborska "czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Trzeba jednak zacząć czytanie od najwcześniejszych lat życia, by wciągnąć się w tę zabawę i czerpać z niej radość.

 

Wykorzystano teksty: