3 marca 2017 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień  Pisarzy ustanowiony w 1984 roku przez PEN Club - Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy.

Nazwa organizacji  pochodzi od pierwszych liter słów: poets, essayists, novelists – poeci, eseiści, powieściopisarze, tworząc jednocześnie słowo pen - pióro. Jak czytamy na internetowej stronie polskiego PEN Clubu, zrzeszenie to opowiada się za swobodną wymianą twórczości, przeciw antagonizmom narodowym, klasowym, rasowym oraz dyktaturom
i cenzurze
. Celem PEN Clubu jest także promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy pomiędzy pisarzami i pisarkami, obrona wolności słowa oraz rozwój społeczności pisarek
i pisarzy na całym świecie. Polski Oddział PEN Clubu założył Stefan Żeromski w roku 1925, on także sprawował funkcję pierwszego prezesa. Obecnie funkcję prezesa polskiego oddziału pełni Adam Pomorski.

Zapraszamy do Szkolnego Centrum Informacji na wystawę „Wolni pisarze. Wolne pisarki”.

Akcja społeczna „Wolni pisarze. Wolne pisarki” ma na celu zachęcenie społeczeństwa do czytania w Internecie utworów dostępnych w domenie publicznej. Przez domenę publiczną rozumiemy taki zbiór utworów, które nie podlegają już ochronie prawnej i stają się własnością publiczną. Trafia do niej twórczość autorów, od których śmierci minęło przynajmniej 70 lat. W projekcie  udział wzięli również artyści, których zadaniem było przybliżenie pisarzy i pisarek poprzez ubranie ich we współczesny kontekst. W ten sposób postulowany jest darmowy i wolny dostęp do dóbr dziedzictwa kulturowego.

Nawiązując do idei promowania twórczości pisarzy przypominamy nasze jesienne spotkanie
z Krzysztofem Koziołkiem – pisarzem, dziennikarzem i wydawcą.